Nasze przepisy


Filet z ryby z frytkami i surówką

2 filety z pstrąga lub troci
szklanka mleka
mąka do panierowania
sól, świeżo zmielony pieprz
kilka ziemniaków na frytki lub ziemniaczki z piekarnika


Przygotowujemy ziemniaki bo one będą się robić najdłużej. Rybę myjemy, moczymy w mleku 15-30 minut. Obsuszamy, panierujemy w mące i obsmażamy na rozgrzanym oleju na średnim ogniu. Po minucie odwracamy na drugą stronę. I tak robimy dwa razy. Smażymy około 3 minut. Wyjmujemy ją z patelni szeroką łopatką i kładziemy na ręcznik papierowy żeby odsączyć ją z oleju. Podajemy z ziemniakami (frytkami) i surówką.


Surówka Jacka

2 marchewki
1 jabłko
sok z cytryny
1 łyżeczka chrzanu
1 łyżka kwaśnej śmietany


Marchewkę umyć, obrać, utrzeć na tarce. Tak samo jabłko. Skropić sokiem z cytryny. Dodać łyżeczkę chrzanu, i kwaśną śmietanę. Wymieszać.


Kurczak pieczony na piwie

1 kurczak około 1,6 kg
puszka lub butelka piwa jasnego
olej do posmarowania
ząbek czosnku
2 łyżeczki majeranku
łyżeczka słodkiej papryki w proszku
sól, świeżo zmielony pieprz


Kurczaka umyć, obsuszyć ręcznikiem papierowym. Nasmarować olejem i obsypać przyprawami z czosnkiem. Odstawić na noc lub na kilka godzin. Związać kurczaka nicią. Otworzyć piwo i odlać pół szklanki. Nałożyć kurczaka na puszkę (butelkę) i piec w piekarniku 180 stopni Celsjusza około 1,5 godziny. Podawać z frytkami, lub świeżą bułką pszenną. Do tego proponujemy surówkę z pomidorów, cebuli i łyżki śmietany.

Placek drożdżowy pracującej kobiety

3 szklanki mąki
4-5 dkg drożdży
3/4 kostki masła
3 jajka
1 szklanka cukru
1 szklanka mleka
1 łyżka oliwy
sól
cukier waniliowy
starta skórka z cytryny lub aromat
bakalie


Drożdże wymieszać z cukrem. Dodać jajka oraz rozpuszczone w mleku i wystudzone masło. Dosypujemy mąkę, sól, aromaty, oliwę i mieszamy. Bakalie obtaczamy w mące i dodajemy do ciasta. Prostokątną blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć ciasto. Przygotować kruszonkę według poniższego przepisu i obsypać ciasto po wierzchu. Odstawić do wyrośnięcia na 7-8 godzin przykrywając ściereczką. Pieczemy 35 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.


Kruszonka

100 gram mąki krupczatki
80-100 gram cukru pudru
około 60 gram miękkiego masła


Wymieszać wszystko w misce i zagnieść na jednolitą masę. Zetrzeć na tarce, lub rozgnieść w rękach, posypać na wierzchu placek przed pieczeniem.


Muffinki z jagodami

15 dkg masła
30 dkg mąki
200 ml mleka
2 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
6 łyżek cukru
szczypta soli
100 ml jagód
cukier puder do posypania
papierowe foremki do muffinek – 20 sztuk


Jajka ubić mikserem z cukrem, dodać mleko i roztopione i wystudzone masło. Wymieszać i połączyć z mąką, szczyptą soli i proszkiem do pieczenia. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Napełniamy foremki masą do 1/3 wysokości, posypujemy jagodami i pieczemy 25 minut. Po wyjęciu i wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Węgierska zupa rybna


1/2 kg ryby - karpia lub tołpygi
2 cebule
2 świeże słodkie czerwone papryki
łyżka mąki
2 łyżki oleju słonecznikowego
sól pieprz
1 łyżka słodkiej papryki mielonej
1/2 łyżeczki ostrej papryki mielonej
1 ząbek czosnku

Rybę myjemy, pozbawiamy łusek i filetujemy. Kropimy w kostkę wielkości około 2 cm. Cebulę obieramy, kroimy w piórka i szklimy na oleju. Wsypujemy paprykę słodką i ostrą, Dodajemy czosnek i lekko przesmażamy. Kroimy paprykę w paski i wrzucamy na patelnię. Gdy zmięknie zawartość patelni obsypujemy mąką i krótko zasmażamy. Następnie to wszystko przekładamy do garnka z 1,5 litra gorącej wody, chwilę mieszamy na małym ogniu i gdy uzyskamy już ładną zupę. Sprawdzamy smak i solimy do smaku, dodajemy pieprz jeśli trzeba. Wkładamy kawałki ryby i gotujemy nie mieszając na małym ogniu 10-15 minut do ugotowania ryby. Podajemy do stołu. Można serwować z kawałkiem bagietki.

Wątróbka delikatna bez tłuszczu


40 dkg wątróbki drobiowej lub indyczej
2 większe cebule
1 łyżka ziół prowansalskich
sól i pieprz do smaku

do namoczenia wątróbki szklanka mleka, lub jogurtu naturalnego

Wątróbkę płuczemy w wodzie, zalewamy mlekiem na co najmniej pół godziny. Płuczemy, odrzucamy wszystkie kawałki które nam się nie podobają. Resztę kroimy w drobne kawałki około 1,5 2 cm. Cebulę kroimy w piórka i podduszamy na patelni teflonowej na małym ogniu bez tłuszczu. Często mieszamy. Po kilki minutach gdy zmięknie i zacznie zmieniać kolor dodajemy na patelnię wątróbkę. Posypujemy to wszystko ziołami prowansalskimi i podduszamy około 10 -12 minut mieszając od czasu do czasu. Można na chwilkę przykryć. Nie solimy na patelni! Kiedy wątróbka jest już gotowa przekładamy na talerze, doprawiamy pieprzem i solą i podajemy z kawałkiem pieczywa.

Wątróbka drobiowa z jabłkami

40 dkg wątróbki drobiowej lub indyczej
2 większe cebule
2 jabłka
garstka rodzynek
sól i pieprz do smaku

do namoczenia wątróbki szklanka mleka, lub jogurtu naturalnego

Wątróbkę płuczemy w wodzie, zalewamy mlekiem na co najmniej pół godziny. Płuczemy, odrzucamy wszystkie kawałki które nam się nie podobają. Resztę kroimy w drobne kawałki około 1,5 2 cm. Cebulę kroimy w piórka i podduszamy na patelni teflonowej na małym ogniu na odrobinie oleju słonecznikowego. Często mieszamy. Po kilki minutach dodajemy obrane i pokrojone w ósemki jabłka i przelane wrzątkiem i oczyszczone rodzynki. Chwilę podduszamy pod przykryciem, aby jabłka zmiękły. Dodajemy na patelnię wątróbkę. Smażymy około 10 -12 minut mieszając od czasu do czasu. Można na chwilkę przykryć. Nie solimy na patelni! Kiedy wątróbka jest już gotowa przekładamy na talerze, doprawiamy pieprzem i solą i podajemy z kawałkiem pieczywa.

Naleśniki z wątróbką

20 dkg wątróbki
2 cebule
2 marchewki
1 pietruszka
olej
sól i pieprz do smaku
natka z pietruszki do przybrania

Wątróbkę umyć, oczyścić. Podsmażyć z cebulą na patelni. Nie solić! Marchewkę i pietruszkę umyć, utrzeć na tarce o grubych oczkach. Usmażyć na odrobinie oleju. Wystudzić, przepuścić wszystko przez maszynkę. Wymieszać i doprawić do smaku. Tym farszem nadziewać naleśniki. Podgrzewać na patelni i od razu podawać. Przybrać natką pietruszki.

Ciasto na naleśniki - przepis podstawowy


3 szklanki mąki pszennej typ 500
1 szklanka wody
1 szklanka mleka
1 jajko
szczypta soli
szczypta cukru

Wszystko razem mieszamy mikserem i odstawiamy na co najmniej 20 minut, żeby odpoczęło. Nalewamy porcję ciasta na gorącą patelnię chochelką. Smażymy na średnim ogniu na minimalnie natłuszczonej patelni, lub bez tłuszczu jeśli nasza patelnia na to pozwala. Odwracamy na drugą stronę i usmażony odkładamy na talerz.

Ciasto na naleśniki puszyste


3 szklanki mąki pszennej typ 500
1 szklanka wody
1 szklanka mleka
1 jajko
szczypta soli
szczypta cukru

Białko ubijamy na sztywno dodając szczyptę soli. Resztę składników mieszamy mikserem. Delikatnie mieszając łyżką mieszając z ubitym białkiem. Do słodkiego nadzienia możemy zrobić ciasto z odrobiną wanilii. Nalewamy porcję ciasta na gorącą patelnię chochelką. Smażymy na średnim ogniu na minimalnie natłuszczonej patelni, lub bez tłuszczu jeśli nasza patelnia na to pozwala. Odwracamy na drugą stronę i usmażony odkładamy na talerz.

Żurek domowy

Zakwas:

1/2 litra letniej przegotowanej wody
3 pełne łyżki mąki żytniej
skórka lub piętka z chleba na zakwasie

Mąkę zalać wodą w kamionce lub słoju, wymieszać. Włożyć skórkę z chleba, przykryć lnianą ścierką i zostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej.
Można zamieszać co drugi dzień.

Na bulion warzywny:

2 marchewki
1 pietruszka
kawałek pora
kawałek selera
niecałe 2 litry wody
liść laurowy

Żurek:

1/2 litra zakwasu
1,5 litra wody bulionu warzywnego
2 suszone grzybki (ewentualnie pieczarki)
2-3 małe cebule
4 jajka ugotowane na twardo
20 dkg kiełbasy wędzonej lub bekonu
30 dkg białej kiełbasy parzonej
2 ząbki czosnku
łyżka chrzanu
3 ziarna ziela angielskiego
2 łyżki oleju
majeranek
sól, pieprz

Pokroić warzywa w julienne (na zapałki), paprykę w kostkę, Zalać 1,5 litra wody i dodać namoczone i posiekane grzyby oraz ziele angielskie. Ugotować wywar i przecedzić. Do bulionu wlać zakwas i gotować. Cebulę kroimy w pół talarki. Podsmażamy lekko na oleju wraz z pokrojonym bekonem. Dodajemy do żurku. Gotujemy 20 minut i doprawiamy do smaku czosnkiem, chrzanem, majerankiem, solą i pieprzem.
Na talerzu układamy pokrojone jajka i kiełbasę. Zalewamy gorącym żurkiem i podajemy z kromką chleba.

Ćwikła

2 kilo buraków
2 cytryny
1 jabłko
2 łyżki świeżego tartego chrzanu
odrobina soli
cukier (ja robię bez)

Buraki wybrać równe, umyć, ne odkrawać nic i gotować w wodzie przez 1,5 godziny. Można zamiast tego je upiec w piekarniku – 2 godziny 180stopni Celsjusza. Wtedy będzie ich mniej bo odparują, ale ponoć są smaczniejsze.

Wystudzić obrać cienko w rękawiczkach. Rozetrzeć na miazgę jak najdrobniej na tarce. Jabłko obrać i również rozetrzeć na miazgę. Cytryny sparzyć i wycisnąć z nich sok. Dodać do buraków. Dosolić. Dodawać stopniowo chrzan do smaku. Nie przesadzić! Przełożyć do słoików i trzymać w lodówce. Ćwikła najlepsza jak się przegryzie przynajmniej przez noc.

Sałatka śledziowa z burakami (warstwowa)

0,5 kilo śledzi solonych matiasów w wiaderku
5 buraków
4 średnie marchewki
1 średnia cebula
majonez
pieprz

Śledzie pokroić w kostkę, nie płukać. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Ugotować osobno buraki i marchewkę. Utrzeć buraki na tarce o grubych oczkach, później to samo z marchewką. Układać w wiaderku po śledziach warstwami:
buraki
śledzie
cebula
pieprz
marchewka
majonez
buraki na koniec na samą górę

włożyć na noc do lodówki


Zupa krem szpinakowa


250 gram liści szpinaku
2 duże ziemniaki
3 łyżki oliwy do smażenia
1 mała cebula
2-3 łyżki białego wina
1 litr wody
pół łyżeczki cukru
sól pieprz do smaku

Odcinamy twarde końcówki liści szpinaku, myjemy. Ziemniaki myjemy, obieramy i kroimy w kostkę. Szklimy na oliwie na patelni pokrojoną cebulę, dorzucamy ziemniaki i smażymy jeszcze 2 minuty. Dodajemy szpinak i mieszamy. Podduszamy to razem 1-3 minuty na małym ogniu. Kiedy liście zmiękną dodajemy wino, następnie wodę, sól i cukier i zagotowujemy na średnim ogniu. Zmniejszamy i zupa gotuje się jeszcze 15 minut na wolnym ogniu. Blenderem rozdrabniamy jarzyny, aby powstał jednolity krem. Zupa gotowa.

W tosterze robimy 2 grzanki z chleba tostowego, kroimy w kostkę. Jeśli nie mamy tostera to pokrojony w kostkę chleb tostowy podpiekamy na patelni na łyżce masła na małym ogniu. Nakładamy do talerza czy miski w której będziemy serwować danie Nalewamy zupę i podajemy do stołu.


Ciasto marchewkowe


1 szklanka oleju słonecznikowego
4 jajka
2 szklanki drobno utartej i odciśniętej marchewki
(4 duże lub 6 małych powinno dać właśnie tyle)
2 szklanki mąki poznańskiej
szczypta soli
1 niepełna szklanka cukru
1 łyżeczka płaska proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
cynamon, opcjonalnie kardamon, świeżo starta gałka muszkatołowa
jeżeli lubisz to możesz dodać bakalie

Marchewki myjemy i obieramy. Rozdrabniamy na miazgę przy użyciu tarki lub malaksera. Odciskamy sok ręką po trochę i odmierzamy 2 szklanki.

Całe jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę, dodajemy stopniowo mąkę i olej, pod koniec dodajemy sodę, proszek do pieczenia i sól. Następnie wsypujemy rozdrobnione przyprawy , marchewkę i bakalie. Delikatnie mieszamy aby połączyć wszystkie składniki. Prostokątną blachę wykładamy papierem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C około 45 minut. W blaszce okrągłej tortowej około godziny. Nakłuwamy patyczkiem i jeśli jest suchy to ciasto jest gotowe. Studzimy i podajemy krojone porcje, najlepiej z sosem waniliowym, lub waniliowym serkiem homogenizowanym.


Ruskie pierogi


1/2 kg mąki pszennej tortowej
1,5 szklanki wody
1 jajko (ciasto bez jajka będzie jeszcze bardziej miękkie po ugotowaniu)
szczypta soli
1/2 kg sera
1/2 kg ziemniaków
2 cebule
1 łyżka masła lub łyżka oliwy do smażenia


Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach (w łupinach) lub w parowarze. Studzimy lub zostawiamy na następny dzień. Cebulę obieramy, kroimy drobno i smażymy na złoty kolor. Mielimy ser i obrane ziemniaki przez maszynkę, dodajemy usmażoną cebulę, sól i pieprz do smaku. Mieszamy na jednolity farsz.

Mąkę przesiewamy przez sito. Dajemy szczyptę soli i dodajemy gorącą wodę. Mieszamy nożem. Dodajemy jajko i zarabiamy luźne gładkie ciasto. Ciasto wkładamy pod miskę i pozwalamy mu odpocząć przynajmniej 20 minut. Wałkujemy porcjami podsypując mąką. Grubość ciasta 2-3 milimetry. Szklanką wykrawamy kółka, lub kroimy w kwadraty. Nakładamy farsz i dokładnie sklejamy. Układamy na posypaną mąką stolnicę. Gotujemy wodę w garnku, dodajemy łyżkę oleju lub oliwy. Gotujemy pierogi około 5 minut od momentu wypłynięcia. Wyciągamy i podajemy ze smażoną cebulką.


Makaron z serem


150 gram makaronu na 1 osobę (świderki, muszelki, rurki)
1 łyżka oleju/oliwy
1 kostka twarogu 200/250 gram
1 łyżka masła
2-4 łyżeczki cukru


Zagotować wodę w garnku, dodać łyżkę oleju lub oliwy. Ugotować makaron według przepisu na opakowaniu do twardości, jaka nam odpowiada.
Kostkę twarogu rozgniatamy widelcem z łyżeczką masła i dwiema - czterema łyżeczkami cukru.
Makaron odcedzamy na durszlaku, nie przelewamy zimną wodą. Mieszamy z serem i podajemy jeszcze ciepły.

Można dodać odrobinę cukru waniliowego, jeśli ktoś lubi.


Makaron z jabłkami


150 gram makaronu na 1 osobę (świderki, muszelki, rurki)
1 łyżka oleju/oliwy
2-3 średniej wielkości jabłka
1 łyżka masła
2-4 łyżeczki cukru


Zagotować wodę w garnku, dodać łyżkę oleju lub oliwy. Ugotować makaron według przepisu na opakowaniu do twardości, jaka nam odpowiada.
Obrać jabłka, pozbawić je pestek i pokroić w plasterki. Na patelni rozgrzać łyżkę masła i wrzucić jabłka. Dusić pod przykryciem na wolnym ogniu do rozpadnięcia się około 20 minut. Mieszamy od czasu do czasu. Pod koniec słodzimy do smaku.
Makaron odcedzamy na durszlaku, nie przelewamy zimną wodą. Mieszamy z musem jabłkowym i podajemy jeszcze ciepły.



Zapiekanki z krewetkami


1 bagietka lub chleb tostowy
opakowanie krewetek 250 gram
ząbek czosnku
ser żółty
łyżka masła
100 ml białego wina półwytrawnego lub wytrawnego
szczypta soli, pieprz czarny do smaku
ćwierć łyżeczki curry
dwie szczypty oregano


Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 160 stopni C.
Bagietkę kroimy w cienkie kromki na skos (grubość około 1 cm).
Opcjonalnie rozkładamy na blasze piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia kromki pieczywa tostowego. Ser żółty ucieramy na drobnych oczkach. Posypujemy cienką warstwą kromki.
Krewetki płuczemy na sicie wrzątkiem lub gorącą wodą z kranu aby pozbyć się lodu. Na patelni roztapiamy masło, dodajemy wino, wkładamy krewetki, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy. Mieszając dusimy na średnim ogniu około 2 minuty. Łyżką cedzakową wyjmujemy krewetki i układamy na przygotowanych kromkach.

Wkładamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy 7-10 minut i podajemy.
Można podać z lampką schłodzonego białego wina.



Pizza dietetyczna z tuńczykiem


dla 2 osób
6 łyżek otrąb mieszanych – na przykład 2 łyżki owsianych, 2 pszennych, 2 żytnich
2 łyżki mazeliny – lub 2 łyżki mąki kukurydzianej
2 łyżki mleka
1 opakowanie drożdży instant lub 50 gram świeżych drożdży
1 łyżeczka słodziku do pieczenia (opcjonalnie)
1 małe jajko
1 cebula
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
150 gram serka granulowanego wiejskiego
oregano, sól, pieprz, papryka słodka
przecier pomidorowy

Mleko podgrzewamy do niecałych 40 stopni C. Najłatwiej na patelni rozgrzać trochę wody. Włożyć na patelnię miskę z wodą i w kąpieli wodnej podgrzać. Sprawdzić palcem i jeśli będzie ciepłe to wyciągamy miskę na stół. Dodajemy drożdże i mieszając tworzymy jednolitą masę. Po 10 minutach wbijamy 1 jajko, otręby, słodzik, mazelinę. Odstawiamy na 30 minut. Powstanie luźne ciasto.

Cebulę kroimy w piórka, podsmażamy na patelni bez tłuszczu podlewając odrobinę wodą, dodajemy odcedzonego tuńczyka, przyprawiamy pieprzem i papryką. Mieszamy i odstawiamy do wystudzenia.

Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni C

Ciasto wykładamy na papier do pieczenia i zmoczoną dłonią rozgniatamy na cienki okrągły placek o grubości kilku milimetrów. Smarujemy przecierem pomidorowym i posypujemy lekko oregano. Wykładamy tuńczyka z cebulką, i przykrywamy warstwą serka wiejskiego ziarnistego razem z tą śmietanką w której on jest w opakowaniu.

Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na około 20-25 minut.
Po upływie 15 minut sprawdzamy, czy się za bardzo nie spieka.
Po 25 minutach piekarnik wyłączamy, zostawiając pizzę jeszcze na kolejne 5 minut.
Wyjmujemy, kroimy i podajemy do stołu.

Można na tym cieście stosować różne wariacje, i dodawać inne składniki.


Pizza tradycyjna


dla 2-3 osób
2 szklanki mąki pszennej tortowej
1,5 szklanki wody
25 gram świeżych drożdży
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
1 łyżka oliwy
ser żółty Mozzarella i odrobina świeżo startego parmezanu
oregano, bazylia
przecier pomidorowy w kartonie
1 ząbek czosnku

Dodatki, które lubimy na pizzy – najlepiej wybierz 4 ulubione z tej listy:
pomidory, oliwki, pieczarki, salami, szynka, boczek, groszek konserwowy, kukurydza konserwowa, świeża papryka, cebula, tuńczyk z puszki.
Mąkę przesiewamy przez sito, do miski, żeby ją spulchnić. Dodajemy sól. Robimy zagłębienie w środku. Dodajemy łyżkę oliwy.
W szklance letniej wody około 35 stopni C rozpuszczamy drożdże, mieszając dodajemy cukier. Odstawiamy na 10 minut. Wlewamy w zagłębienie w mące do miski i zagniatamy w ciasto. Z gotowego ciasta przygotowujemy 3 kulki – na każdą pizzę 1 kulka. Każdą kulkę obtaczamy w mące i zostawiamy je w misce żeby podrosły około 1 godziny.
Szklankę przecieru pomidorowego z kartona mieszamy z odrobiną oliwy z oliwek, dodajemy bazylię, czosnek, szczyptę soli i oregano do smaku.
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 230 stopni C z termoobiegiem.
Blaszki smarujemy oliwą, lub wykładamy papierem do pieczenia. Rozkładamy cienką warstwę ciasta. Brzegi można posmarować oliwą. Wykładamy cienką warstwę sosu. Posypujemy tartym serem.
Na górę pizzy dajemy cztery, maksymalnie 5 ulubionych składników (zawsze kroimy je drobno i kładziemy cienką warstwę – więcej nie znaczy lepiej):
pomidory, oliwki, pieczarki, salami, szynka, boczek, groszek konserwowy, kukurydza konserwowa, świeża papryka, cebula, tuńczyk z puszki.
Pieczemy pojedynczo 10-12 minut, w połowie czasu pieczenia odwracamy blaszkę o pół obrotu "przodem do tyłu". Dogrzewamy piekarnik przed włożeniem kolejnej pizzy.

Można z części ciasta wykonać paluchy. Ciasto wałkujemy i kroimy w paski. Smarujemy oliwą i posypujemy ziołami z rozgniecionym czosnkiem. Piec niecałe 10 minut w temperaturze 200 stopni C.